A Musical Története

Musical comedy, musical play – gyakran használt fogalom, de mit is jelent és honnan ered valójában a musical, a huszadik század meghatározó színpadi zenés műfaja?

Kőrösi Csaba

    Nos, a musical Amerikában, egész pontosan New Yorkban, a Broadway színházaiban született, és egyes szerzők egészen az 1700-as évekig vezetik vissza a kezdetét. Modern, mai színházi jelenség: ötvözi a zenét, a táncot és a színházi dramatikus elemeket, és a kissé fellegekben járó, rózsaszínű operettekkel ellentétben a mindennapi életünkhöz, gondjainkhoz, szenvedélyeinkhez kötődik. Szerzői száműzték az olcsó szentimentalizmust, az operett kliséket, helyükre a valódi irodalom logikáját állították, sőt, sokszor klasszikus irodalmi műveket ültettek át zenés színpadra.

Feke Pál és Végvári Eszter

    A musical jellemzője a modern dallamvezetés, a modern ritmusok és a nagy zenekarok használata. Felhasználja a 20. és 21. század zenei termésének harmóniáit, zenekari és vokális effektusait – és mindazokat a hangszereket is, amelyek az elmúlt száz évben kerültek be a zenekari árokba. Születési helye és első szerzői folytán sokat merített a dzsesszből. Az úttörők közül elsőként talán Irving Berlin nevét érdemes megemlíteni, aki az első világháború idején írta Yip-Yip Yaphank című zenés komédiáját. Vele egyidőben dolgozott Jerome Kern, aki hallhatatlanná lett Mississippi-dalával, Showhajó című musicaljéből (1927) pedig film is készült. Ez a későbbiekben általánossá válik: minden sikermusical a filmvásznon „végzi”, némelyik több ízben is. Cole Porter ugyancsak az úttörők közé tartozott, az ő legismertebb műve talán a Csókolj meg, Katám! (1948) volt.